Efter at bogen er udkommet, er der kommet adskillige kommentarer fra tilfredse læsere, som for eksempel nedenstående fra en kvinde sidst i 20’erne:

Jeg har nu med ro i sindet mulighed for at læne mig tilbage og læse om, og ikke mindst få en forklaring på, hvordan jeg faktisk har det, og hvordan det har været at vokse op i min familie, med en dominerende mor (- med sin egen “historie”) som jeg har skulle passe på og rette ind efter.

Altså – det at føle sig forstået, og ikke være den eneste i verden der har det på dén måde, er allerede et skridt på vejen hen imod at kunne mærke hvad der er rimelig adfærd. Det er ikke dig, der er forkert.

Tværtimod er det et sundhedstegn, at der er noget inde i dig der råber op og fortæller dig at et eller andet i det miljø du er vokset op i, ikke er normalt. Måske vælger du at handle på det, måske er det bare nok for dig at vide hvorfor det føles så svært at være sammen med en af eller begge dine forældre – men uanset hvad er du forhåbentlig blevet lidt klogere på hvad dine behov er.

Jeg håber du har lyst til at dele, hvordan bogen og dens emne har påvirket lige præcis DIG, enten via en kommentar herunder eller på FamilieFreds Facebookside. Jo flere der taler åbent om de tanker og følelser der kan knytte sig til forældrerelationen, jo lettere vil det være at turde tage de nødvendige skridt for at finde din indre fred – og måske derigennem fred med dine forældre.

Shares

Pin It on Pinterest

Share This